Ostatnia aktualizacja - 08.06.2004

Z powodu coraz częstszych pytań o porównanie sieci Aster City, UPC i innych postanowiłem popełnić poniższy tekst.
W miarę rozwoju być może będę uzupełniał go o kolejne łącza.

UWAGA!!! Poniższa treść jest moją subiektywną oceną, którą wypracowałem bądź to osobistą stycznością z danym ISP i łączem, bądź opierając się na częstych i powtarzających się opiniach na różnych grupach dyskusyjnych.

Sierp

Na wstępie może podam link do spisu providerów internetu (ISP) - może nie najświeższego, ale dającego pewne pojęcie o providerach na danym terenie.

Wyjaśnienia różnych terminów sieciowych i inne znajdziesz w nieoficjalnym FAQ grupy pl.comp.networking na stronie http://sierp.net/faq



Aster City Network

Podstawowy pakiet: 192/64Kbps (192Kbps download, 64Kbps upload)
Abonament: 116PLN (netto)
Możliwość wykupienia większej prędkości: Jest
Strona domowa: http://www.aster.pl/internet.html

Cechy charakterystyczne: Do wyboru mamy publiczny oraz prywatny numer IP (stały). Jeżeli jednocześnie mamy wykupiony abonament telewizyjny, upload wynosi 96Kbps. Z sieci wydzielonych transfer osiąga 768Kbps (w zasadzie stały, przy czym w ostatnim czasie zostało to niestety mooocno ograniczone). Sieci te to m.in. serwery neostrada.pl, sieć Internet Partners, sieć ICMu i wiele innych. Dodatkowo dostępny jest serwer proxy, z którego transfery również dochodzą do 768Kbps.
Wolno legalnie podłączyć w swoim domu więcej komputerów (w podstawowym abonamencie do dwóch). Udostępnianie poza lokal zabronione.

Transfery są rzeczywiście dobre i bliskie maksymalnym, z sieci wydzielonych praktycznie zawsze transfer osiąga ok. 61KB/s.

Dużą wadą jest to, że jak na razie (od dość dawna niestety) serwer newsów dostępny dla klientów - news.aster.pl - działa... co tu dużo mówić, tragicznie. Ostatnio (08.06.04) jest lepiej - nadal nie idealnie, ale działa poprawnie.
Jeszcze jednym minusem (jednak występuje to we wszystkich łączach tak symetrycznych jak i asymetrycznych, jeżeli korzystamy z protokołu tcp/ip) jest to, że przy uploadzie dość mocno spada download. Jest to dość uciążliwe, jednak dość łatwe do ominięcia (obniżenie maksymalnego uploadu - kilka programów do ograniczania łącza jest wymienionych tutaj.
Jest możliwości zmiany revDNSa, odpłatnie - obsługiwane na serwerze ACNu.



Chello (UPC)

Podstawowy pakiet: 512/128Kbps
Abonament: 149PLN (netto)
Możliwość wykupienia większej prędkości: Jest
Strona domowa: http://www.upc.pl/nowa/chello/default.asp.htm

Cechy charakterystyczne: Uzyskujemy publiczny IP, jednak jest on przydzielany dynamicznie, zmienny (choć bądźmy szczerzy - dość stały jak na zmienny ;-)
Nie wolno stawiać serwerów (poczty, www, ftp). Jest limit transferu - 15GB na 28 dni. Co ciekawe, w 29 dzień miesiąca i późniejsze można przekroczyć ten limit. W przypadku przekroczeniu przed 28 dniem - drastycznie obniżony jest download i upload (bodaj do 4KB/s). Podłączyć można do chello tylko jeden komputer (w droższej wersji do trzech w jednym lokalu). Co ciekawe regulamin Chello (a w zasadzie warunki właściwego użytkowania - http://pomoc.upc.pl/inc/send.php?id=195) jest tak skonstruowany, że chello może nas odciąć w zasadzie za wszystko. Łącznie z wysłaniem dużego maila... dziwna umowa. Dodatkowo może być karany transfer nieproporcjonalny, czyli zbyt duży upload względem downloadu.
Nie znaczy to oczywiście że rzeczywiście odcinają - raczej nie :-) Nie zmienia to jednak faktu, że mogą.

Transfery są dobre, najczęściej bliskie maksymalnym o ile oczywiście druga strona jest w stanie je zapewnić :-)
Kolejnym (IMHO) minusem jest transparent proxy (patrz FAQ) które niestety nie zawsze działa poprawnie (userzy skarżą się choćby na kłopoty z ładowaniem sie stron, np. ładuje się część a dopiero po odświeżeniu jest oki, itp.)
Dodatkowo niektóre porty wejściowe są zablokowane, m.in. 80, 1080, 8080 i pewnie jeszcze jakieś. Ale wynika to pewnie z zakazu stawiania serwerów.
Brak możliwości wykupienia/zmiany revDNSa



SDI

Podstawowy pakiet: 115/115Kbps
Abonament: 101,87PLN (netto)
Możliwość wykupienia większej prędkości: Brak
Strona domowa: http://www.tp.pl/dom/internet/sdi/

Cechy charakterystyczne: Dostępny jest jeden publiczny, stały IP. Co ważne, w przypadku SDI transmisja odbywa się asynchronicznie ( http://sierp.net/faq) co oznacza, że na 1 bajt danych przypada nie jak w przypadku łącz synchronicznych 8 bitów danych, a 10 bitów (dodatkowo bit stopu i startu) co powoduje, że maksymalny transfery wynosi około 11,5KB/s.

Brak limitów transferów, brak ograniczeń co do podziału (w FAQ na stronie TePsy co prawda jest o tym mowa, ale ani słowa o tym w regulaminie, a co nas obchodzi jakiś FAQ?) tak więc wolno tworzyć sieci LAN oparte na SDI (limituje nas przepustowość).
Nie ma możliwości zmiany revDNSa.

Transfery z Polski rzeczywiście są na dobrym poziomie (bliskie maksymalnym), natomiast zza granicy jest już troszkę gorzej (TPSA nie ma rewelacyjnych wyjść na świat póki co...)
TPSA wycofuje się powoli z tej usługi w dużych miastach - ciężko ją zamówić.. przenoszona jest raczej do mniejszych miejscowości, gdzie nie ma szans na duże zapotrzebowanie na łącza szerokopasmowe.



Internet DSL

Podstawowy pakiet: 512/128Kbps
Abonament: 249,00PLN (netto)
Możliwość wykupienia większej prędkości: Jest
Strona domowa: http://www.internetdsl.pl/

Cechy charakterystyczne: Razem z łączem w przypadku tańszej taryfy dostaniemy jeden stały, publiczny IP (4-o adresową podsieć, z czego jeden adres jest użyteczny dla użytkownika).
Brak limitów transferów danych, brak limitów co do dzielenia tego łącza, co sprawia, że jest to atrakcyjny wybór dla małych sieci osiedlowych których nie stać na droższe i lepsze rozwiązania. Brak także restrykcji co do stawiania serwerów.

Transfery (zwłaszcza z Polski) są zazwyczaj dobre (ok. 55-60KB/s), zawieszanie się tej usługi to już raczej historia. Niedawno był jeszcze jeden bug dzięki któremu łatwo można było przeprowadzić (na usługę 1Mbps/256Kbps) atak typu DoS, ale zapobiec można równie łatwo - przypisując wszystkie IPki które się dostało (w tej wersji dostajemy 8-o adresową podsieć) do interfejsu zewnętrznego (tak aby nie było nieużywanych). W innym przypadku otrzymanie jakiegoś pakietu przez modem na nieistniejący IPek powodowało krótki zwis modemu.
Rozwiązanie podał Robert Kalinowski na grupie pl.internet.polip.
Razem z łączem dostaniemy także 100MB na konta pocztowe i stronę www w domenie internetdsl.pl - jednak nie oczekujcie rewelacji, w sumie jedyne co ten serwer obsługuje to html ;-)

Jest możliwość zmiany revDNS za darmo. Należy wysłać maila na adres dns@telekomunikacja.pl swój fragment IN PTR - thx tonid za info.



Neostrada+

Podstawowy pakiet: 640/160Kbps
Abonament: 139,25PLN (umowa na 12 miesięcy), 185,98PLN (umowa na czas nieokreślony) (netto)
Możliwość wykupienia większej prędkości: Brak, ale są mniejsze :-)
Strona domowa: http://www.neostrada.pl/

Łącze to zastąpiło Neostradę. W sumie jest to łącze podobne do Internet DSL. Jest jednak kilka zasadniczych różnic.
Przede wszystkim IP jest dynamiczne i zmienne (ale publiczne). Zawsze jest dostępne jedno IP. Dodatkowo są już restrykcje co do podziału łącza, zgodnie z regulaminem wolno to robić tylko w obrębie jednego lokalu, więc sieci LAN odpadają (na temat możliwości wykrycia odsyłam do archiwów grup pl.comp.networking, pl.internet.polip i pl.comp.os.linux.sieci - na googlach).
Tutaj także dostajemy 100MB na pocztę i www.

Ostatnią chyba rzeczą odróżniającą neostrade+ od iDSLa jest to, że tutaj logowanie odbywa się poprzez protokól pppoe, czyli router musi obsługiwać to rozwiązanie (z windowsem, linuksem czy freebsd raczej nie ma problemów).

Nie piszę tutaj o nowych usługach TP, jakimi są TP opcja 128... jest to chyba najtańsze łącze o ogólnopolskim dostępie. Jednak coś za coś.. po pierwsze - na pewno nie jest rewelacyjnie szybkie, ale to jest do przeżycia. Po drugie i najważniejsze - istnieje limit 5GB na ściągnięte dane. Nie każdy sobie zapewne uzmysławia, ile to jest 5GB, myśląc, że spoooookojnie starczy. Można się bardzo zdziwić.. 5GB to pewnie jakies 4,5GB samych danych, co daje średnio 150MB dziennie. Myślisz sobie "łał, w życiu tyle nie zrobie!", ale wejdź sobie na kilka stron www i zobacz jak megabajty lecą - grafika ma swoją wagę. Potem dolicz jeszcze pocztę (także spam), inne sieciowe bajerki, i gigabajty lecą..
Aczkolwiek jest to na pewno atrakcyjna pozycja dla ludzi korzystających do tej pory z modemu, czy którzy po prostu nie potrzebują więcej. W najgorszym razie (przekraczając limit) prędkość zbliża się do modemowej.

Brak możliwości zmiany revDNSu - w końcu to zmienne IP :-)



Tele2

Podstawowy pakiet: 64/64Kbps
Abonament: 55,14PLN (netto)
Możliwość wykupienia większej prędkości: Jest
Strona domowa: http://www.tele2.pl/index.php?section=internet_ind

Tele2 to provider oferujący swoję łącze poprzez połączenie radiowe... Łącze jest współdzielone przez innych chętnych w bloku (minimum 5 osób) które zapewne trzeba znaleźć. Oferta wydaje się atrakcyjna, nie znam jej szczegółów, znam natomiast opinie na temat łącza dla firm, taryfa BASIC http://www.tele2.pl/index.php?section=internet_firmy.
W taryfie tej nie mamy żadnej gwarancji przepustowości (CIR), co jest dość normalne, bo w tanich łączach nigdy nie ma CIRów, ale prawda jest taka, że chodzi tragicznie... W przypadku łącza 512Kbps (bez CIRu) pingi do DNSu wynoszą nawet około 2-3sekund (!), podobne są pingi do strony www.tele2.pl (bo to ta sama maszyna), o pingach na świat chyba nie muszę pisać... Wszystko to pisane z opinii użytkowników.
Opinie o tym providerze na grupach są (delikatnie mówiąc) złe, choć zdarzają się i zadowoleni użytkownicy. Widać z tego, że zapewne zależy to trochę od miejsca instalacji.
Regułą w przypadku Tele2 jest dobre działanie łącza przez pierwsze kilka tygodni, później jest już znacznie gorzej. O ile się dobrze orientuję, przy instalacji podpisywany jest cyrograf na 12 miesięcy, co wg mnie przy takim standardzie dyskwalifikuje tego providera, a przynajmniej tą taryfę.

W przypadku abonamentów bez CIRu, transfery są dużo niższe niż te teoretycznie podawane jako maksymalne (przynajmniej w normalnych godzinach użytkowania) - niektórzy użytkownicy twierdzą, że po około dwóch tygodniach transfer ustawiany jest na sztywno na 256Kbps.
Natomiast w taryfach z CIRem (taryfa BUSINESS) jest już znacznie lepiej (bo musi ;-).

Nie wiem jaka jest sytuacja z revDNSem, ale pewnie brak możliwości...